Kdo dá góla vyhrál?

Kouč není ten, kdo vás učí běhat a přihrávat. Na to máte trenéra a letní přípravu.

Kouč buduje tým z hráčů, které mu majitel či generální manažer dá k dispozici. Má k sobě tým lidí, kteří mu dle možností klubu o každém hráči zjistí nejrůznější data. Kdo jak dobře běhá, jak vymyslí posunutí míče dopředu, kdo jej umí převzít a na kolik doteků. Jak rychle pak doběhne k bráně a zda vůbec vystřelí, z jaké pozice a s jakou pravděpodobností dá gól.

Nesmíme zapomenout i na ty, kteří na druhé straně hřiště gólům zabraňují a jsou neméně důležití. Ti budu mít zcela odlišné vlastnosti od těch, co útočí. Týmový kouč je od toho, aby tyto vlastnosti vyhodnotil a na každou pozici na hřišti našel toho pravého hráče s těmi nejlepšími vlastnostmi, které má k dispozici. Potřebuje z individualit udělat tým, aby na hřišti za tým kopali. Do toho je třeba implementovat přání majitele, který to celé platí.

Ve chvíli, kdy majitel chce dávat co nejvíc gólů volí jinou strategii, než když jich chce co nejméně dostat. Podle přání majitele zjišťuje, zda má čas rozvíjet potenciál u mladého hráče, či na danou pozici raději volí zkušeného harcovníka. Zkrátka mít cit a umění vyhodnotit danou situaci a také najít rovnováhu mezi všemi členy týmu.

Každý chce přeci vyhrát poslední zápas, a nejen ve fotbale platí rčení, že útok prodává lístky a obrana vyhrává poháry.